fbpx

SÖYLEŞİ

Deniz İncekara ile Söyleşi

Deniz İncekara, Fitness Antrenörü, Dalyan Club

22 Mayıs 2018

Dalyan Club Antrenörlerinden Deniz İncekara ile Dalyan Club hakkında söyleşi

Dalyan Fitness Club’ı farklı kılan nedir?

Dalyan Fitness Club projesi, 4 yıllık bir projedir. Bu 4 yıllık zaman diliminde salonlarda fitness yapan kişilerle konuşma imkanına sahip olduk. Bir çok üyeyle konuşup onlarla fikir alışverişinde bulunduk. Hemen hemen hepsinin ortak görüşü, ferah bir salonda spor yapma isteğiydi. Biz bu düşünceden yola çıkarak fitness salonunun dört bir tarafını camla kapladık ve ferah bir ortam yarattık. Bizi diğer kulüplerden ayıran en büyük özelliğimiz budur.

Dalyan Fitness Club’ta neyi vaad ediyorsunuz?

Dalyan Fitness Club’ı kurarken amacımız buraya gelen her insanın bilinçli bir şekilde spor yapmasını sağlamaktı. Bu bilinçten kastımız, buraya gelen her üyeden yağ-kas-kemik ölçümü alıp, çıkan sonuca göre programların oluşturulmasıdır. Bu programlar kişiye özel hazırlanacaktır. Üstelik sadece fitness programıyla kalmıyor, beslenme programını da kişiye özel hazırlıyor ve üyelerimizi bilinçli spor ve bilinçli beslenmeye yönlendiriyoruz. Dalyan Club Fitness olarak buraya gelen her üyenin hedefine bilinçli bir şekilde ulaşmasını sağlamayı vaat ediyoruz. Dalyan Fitness Club üyeleri sporu bir zorunluluk olarak görmeyecek, bir yaşam biçimi olarak benimseyecektir.

Fitness’a başlama yaşı nedir?

Fitness dendiğinde insanların aklına ağırlıkla yapılan bir spor geliyor. Aslında bu düşünce tamamen yanlıştır. Kardiyovasküler antrenmanlar ve kendi vücut ağırlığıyla yapılan hareketlerin yanı sıra çeşitli ağırlık ekipmanlarının kullanıldığı egzersizler bir bütün olarak fitness’ın kapsamındadır. Zaten fitness’ın kelime anlamı da formda olmaktır. 50 yaşındaki bir insan formda olabiliyorsa, 7 yaşındaki bir çocuk da formda olabilir.

Sağlık problemi olan birine nasıl bir çalışma programı uyguluyorsunuz?

Sağlık problemi olan kişilere öncelikle hangi sağlık problemleri olduğu sorulur. Kendisini takip eden doktorla mutlaka iletişime geçilir. Doktorun bize verdiği bilgiler doğrultusunda özel bir program düzenlenir. Süreç boyunca da üyemizin doktoruyla iletişimde kalınır.

Önce cardio, sonra mı ağırlık çalışması yapmak gerekir?

Bu, kişinin amacıma göre değişir. Kişinin öncelikli amacı kilo vermekse, ilk önce kardiyo çalışması yapması gerekir. Eğer öncelikli amacı kaslarını geliştirmekse o zaman ağırlık çalışmasını önce yapmasında fayda vardır.

İlk defa Fitness yapacak biri için nasıl bir program uygulanıyor?

Dalyan Fitness Club’a gelen her üyeye ilk önce “yağ-kas-kemik ölçümü” yapılır. Bu ölçüm yapıldıktan sonra “postür analizi” yapılır. “Postür analizi” bittikten sonra 15dk’lık kardiyovasküler test yapılır. Burada kişinin nabzı kontrol edilir. Her hangi bir rahatsızlığı var mı diye üyeden ön bilgilendirme alınır ve son olarak da üyenin hedefi ve beklentileri sorulur. Üyenin kişiye özel programı bu bilgiler doğrultusunda hazırlanır.

BÜLTENİMİZE KAYDOLUN

Kulübümüze ait tüm etkinlik ve hizmetlerimizden haberdar olmak için bültenimize kayıt olun