fbpx

DALYAN BLOG

Hipertansiyon – Hatice Ç. Güneş

Hatice Ç.Güneş, Trainer @Dalyan Club

21 Aralık 2018

Selam öncelikle hipertansiyon nedir ondan başlayalım,  

Tansiyon vücuttaki kanın damarlara uyguladığı basınçtır. Yüksek tansiyonu nedeni: Damar elastikiyetinin kaybolması ya da olmamasıdır. Kalbin kasılması sırasında ölçülen kan basıncına büyük tansiyon denir. Kalbin gevşemesi esnasında ölçülen kan basıncına küçük tansiyon denir. Hem büyük tansiyon hem de küçük tansiyonun normalden fazla olmasına ise hipertansiyon denir. 

Hipertansiyonun en beüyük nedenlerinden biride, fiziksel aktivite yapmamak ve hareketsiz yaşamda ısrar etmektir.

Sizlerden gelen sorulardan bazılarına aşağıda ki başlıklarda cevap vermeye çalışacağım

Örneğin;

Kan Basıncım İlaçlar İle Kontrol Altında İse Egzersizin Faydası var mıdır?

Egzersiz kan basıncını düşürür hipertansiyon tedavisinin önemli bir parçasıdır. 30-60 dakikalık bir yürüyüş sonrası kan basıncı 2-4 saat düşük seyretmekte bazı hastalarda bu süre 7-8 saate çıkmaktadır. Kullanılan ilacın dozunu azaltabilir veya ilaca gereksinimi ortadan kaldırabilir. Kalp ve diğer kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Kişiyi enerjik kılar, stresi azaltır. Vücut ağırlığının kontrolüne yardımcı olur. Kilolu ve hipertansif iseniz vücut ağırlığınızda %10 azalma meydana gelmesi tansiyonu 10 mmHg düşürür. Kasları ve kemikleri güçlendirir.

Tansiyon ilaçlar Egzersiz performansını etkiler mi?

Etkiler, birçok kullanılan hipertansiyon ilacı egzersiz performansını azaltabilir. Bu konuda birçok araştırma mevcut, ancak bunun için ilaçların kesilmesine gerek yoktur. Kesilirse tehlikeli sonuçlar olabilir.

Egzersiz İle Kan Basıncımda Ne Kadar Düşme Beklenebilir?

Araştırmalar düzenli hafif ve orta derece hipertansiyonda kan basıncını ortalama 10 mm Hg düşürdüğünü göstermektedir. Ancak uzun dönemde sağlanacak faydalar çok daha fazla olacaktır.

Nasıl Bir Egzersiz Programı Uygulanmalı?

Egzersiz Programını yüksek tansiyonu olan hastalarda haftada en az 3-4 gün aerobik yani Cardiovasculer egzersizler (yavaş ve ya hızlı tempolu yürüyüş, yüzme, çok yavaş tempolu koşu olabilir, bisiklet v.b. gibi) Egzersiz damar elastikiyetini arttırdığı gibi kassal egzersiz de damar çeperini genişletir. Böylece hem elastikiyeti artmış hem de çapı büyümüş damarlar yüksek tansiyonun oluşturacağı riskleri minimuma indirir. 

Egzersiz esnasında dikkat etmeniz gereken konular,

1- Öncelikle rahat ve uygun spor kıyafeti giymek gerekir.

2- Egzersize aniden başlamamaya dikkat edilmelidir. 5-10 dk. dan daha fazla bir ısınma süresi olmalı, kardiyal egzersizin süresi en az 25-30 dk, en fazla 45 dk olmalıdır.

3- Yüksek tansiyonu olan kişiler egzersiz esnasında nefeslerini tutmamaya azami özen göstermelidir.

4- Kuvvete dönük ağırlık çalışmaları yüksek ağırlıklar yerine hafif ağırlıklar kullanarak ve 1-2 set, 15-20 tekrar şeklinde olmalıdır.

5- Ağırlık çalışmaları sırasında kollarınızın başınızın üstüne çıktığı hareketlerden ve press hareketlerinden kaçınılmalıdır.

6- Kardiyal egzersiz sırasında nabız kontrolünden çok nefes kontrolü yapılmalıdır. Kullanılan ilaçlar beta bloker sınıfından olduğu için nabzınızı baskılayıcı özellik gösterir. Bu nedenle kardiyal egzersizin nefes nefese kalmayacak hızda bulunmaya dikkat edilmelidir.

7- Egzersiz sırasında tansiyonunuzun normalden çok fazla yükseldiğini hissederseniz egzersizi bırakın. Tansiyonunuz normale dönse bile egzersize devam etmeyin.

En önemlisi egzersiz hoşlanacağınız, zevk alacağınız bir aktivite haline getirmektir. Bütün bu bilgiler ışığında diyebiliriz ki egzersiz yüksek tansiyonun tedavisinde birinci dereceden etkilidir.Ancak unutmayın ki eğer hastaysanız bir doktor ve spor uzmanı kontrolünde egzersiz yapılmalıdır. 

Sağlıklı ve mutlu haftalar dillerim.

Kaynaklar : Fox; Bowers; Beden Eğitimi Ve Sporun Fizyolojik Temelleri-Astrand,l.,Aerobic work capacity-N.Akgün, Egzersiz Fizyolojisi, 

BÜLTENİMİZE KAYDOLUN

Kulübümüze ait tüm etkinlik ve hizmetlerimizden haberdar olmak için bültenimize kayıt olun